Ćwiczenia JS2016 Kępno

W sobotę 10 czerwca Związek Strzelecki STRZELEC JS 2016 Kępno był organizatorem zajęć strzeleckich, które rozpoczęły się zbiórką o godz 09:00 na placu OSP Kępno. Pogoda rano niebyła sprzyjająca wyjściu w teren i realizacji założeń planu treningowego. Deszcz nie wystraszył uczestników. Na miejscu zbiórki stawili się przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej 2015 Syców, Związku Strzeleckiego STRZELEC z Kalisza oraz członkowie naszej kępińskiej jednostki JS 2016.

Po zbiórce na której został odczytany rozkaz odnośnie zajęć w terenie, dokonano podziału na patrole i przydzielono zadania jakie każda grupa musi zrealizować. Każda ekipa otrzymała mapę z zaznaczonymi koordynatami punktów które mają do zaliczenia na trasie 16 kilometrowego biegu patrolowego oraz kompas. Po losowaniu kolejności startów pierwsza ekipa, którą była JS 2016 Kępno wyszła na trasę o godz 09:30, następna grupa o 09:45 strzelcy z Kalisza, po nich o 10:00 JS 2015 Syców. Pierwszy punkt kontrolny został usytuowany po przejściu 5 km obok miejscowości Kliny przy wejściu do lasu, była tam utworzona doraźnie strzelnica pneumatyczna, który to punkt przygotowali i obsługiwali druż ZS Karol KUCHCIAK i sierż ZS Daniel WALĘCKI, po zaliczeniu tego zagadnienia trasa biegła przez las i w okolicy stacji PKP Domanin utworzono następny punkt kontrolny na którym realizowano zagadnienia czerwonej taktyki, oraz pierwszej pomocy. Po przekroczeniu linii kolejowej Kępno-Ostrzeszów patrole wchodziły ponownie w las i po przejściu dwóch kilometrów w bezpośredniej bliskości Ośrodka wypoczynkowego MIKORA w Mikorzynie osiągały kolejny punkt kontrolny w postaci toru chemicznego. Głównym zadaniem było pokonanie odległości 200m w masce p-gaz oraz zaliczenie rzutu ćwiczebnego granatem. Meta trasy była usytuowana na terenie ośrodka MIKORA. Niestety nie wszystkim ekipom udało się ukończyć bieg patrolowy. Jeden z patroli pomylił trasę.

Pierwsze miejsce zajęła ekipa JS 2016 Kępno, z niewielką stratą drugie miejsce wywalczyła grupa JS 2015 Syców. po ukończeniu patrolu wszyscy uczestnicy zajęć zostali przewiezieni na obiekty strzelnicy w Działoszy gdzie zorganizowaliśmy zajęcia z czarnej taktyki. Prowadzący sierż ZS Daniela WALĘCKI oraz st. sierż ZS Sławomir PIASECKI zakończyli ćwiczenia o godz 18:00 wspólnym pieczeniem pieczeniem kiełbasek na ognisku.

Sobotnie zajęcia pokazały duże zaangażowanie i zainteresowanie wszystkich uczestników programem szkolenia. Dla kadry była to doskonała okazja do weryfikacji założeń programowych w zakresie terenoznawstwa i topografii. Wszyscy w pozytywnych nastrojach i z przyrzeczeniem kolejnych wspólnych spotkań rozjechali się o do swych miejscowości.

Tekst:

Krzysztof OWCZAREK