Gość honorowy uroczystości 104. Rocznicy śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli oraz uroczystego przyrzeczenia Strzeleckiego – Marszałek Sejmu RP Pani Elżbieta Witek

🇵🇱 7 marca 1919 roku, podczas walk o Torczyn, zginął pułkownik Leopold Lis-Kula. Był on wybitnym żołnierzem, członkiem Związku Strzeleckiego, a także działaczem niepodległościowym.

🇵🇱 104 lata po jego tragicznej śmierci, Polska pamięta o bohaterze walk o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej. W wigilię rocznicy jego śmierci Strzelcy ze Związku Strzeleckiego Strzelec Józefa Piłsudskiego złożyli przyrzeczenie kontynuując tradycję walki o wolność i niepodległość Polski.

🇵🇱 W uroczystości upamiętniającej rocznicę śmierci pułkownika Lisa-Kuli wzięła udział Marszałek Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Elżbieta Witek – poseł na Sejm RP, która odczytała rotę przyrzeczenia Strzeleckiego oraz Orlęcego. Wizyta ta, jest dla Nas tym bardziej podniosła, ponieważ Pani Marszałek jest matką chrzestną sztandaru Związku, który otrzymaliśmy 12 maja ubiegłego roku na pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

Pani Marszałek wygłosiła mowę, w której podkreśliła wagę walki o wolność oraz konieczność kultywowania patriotyzmu i szacunku dla naszych bohaterów narodowych.

„Jesteśmy z was dumni, jesteście przyszłością polskiego narodu. Wiemy, że możemy na was zawsze polegać, zawsze na was liczyć i że to właśnie wy te najwyższe wartości, które podtrzymywały polskość nawet wtedy, kiedy Polski na mapie Europy nie było, będziecie ze sobą nieść przez życie” – mówiła Marszałek Sejmu zwracając się do młodzieży strzeleckiej.

🇵🇱 Pani Marszałek podziękowała również za zaangażowanie Strzelców w pomoc walczącej Ukrainie. 🇺🇦

🇵🇱 Leopold Lis Kula to postać szczególnie zasłużona dla Polski i Polaków. Jego bohaterstwo i oddanie sprawie niepodległościowej, a także niezłomność w walce o wolność, są przykładem dla kolejnych pokoleń. Niech pamięć o nim i innych bohaterach walk o wolność naszej Ojczyzny zawsze będzie żywa i przypomina nam o wartościach, za które warto walczyć i żyć.