Obchody 98. Rocznicy Śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Uroczyste przyrzeczenie „Orląt” i strzeleckiej młodzieży. 06-07.03.2017r.

Obchody 98. Rocznicy Śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Uroczyste przyrzeczenie „Orląt” i strzeleckiej młodzieży. 06-07.03.2017r.

Już na dobre w tradycje Rzeszowa wpisał się doroczny program dwudniowych obchodów rocznic przypominających o bohaterskim życiu i heroicznej śmierci najmłodszego pułkownika polskiej armii, rzeszowianina Leopolda Lisa-Kuli.

Urodził się na służbowej placówce ojca-kolejarza w Kosinie równo 22 lata przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, 11 listopada 1896 r. Jego rodzice pochodzili z dwóch podrzeszowskich wsi. Ojciec Tomasz urodził się w Rudnej Wielkiej, matka Elżbieta w Świlczy. Biografowie doszukują się wśród jego przodków uczestników narodowych powstań: listopadowego (1830) i styczniowego (1863), on sam, zanim dołączył do panteonu bohaterów narodowych, był zwykłym chłopcem: gimnazjalistą, harcerzem, strzelcem, wreszcie, żołnierzem Wojska Polskiego. Warto przywołać treść pierwszej zwrotki, dedykowanego mu przez Adama Kowalskiego „Rapsodu”:

„Gdy ruszył na wojenkę,

Miał siedemnaście lat,

A serce gorejące,

A lica miał jak kwiat.

Chłopięcą jeszcze duszę

I wątłe ramię miał […]”.

Słowa te jeszcze bardziej przybliżają współczesnej młodzieży postać patrona. Najmłodszy pułkownik i chluba Wojska Polskiego odrodzonej II Rzeczypospolitej, przeszedł strzelecką drogę przysposobienia wojskowego i stanął na wysokości powierzonych mu zadań, a nawet przerósł je! Pięknie i intensywnie przeżył życie. Bogu i Ojczyźnie oddał to co najcenniejsze: swoje młodzieńcze siły i talenty, a że toczyła się okrutna wojna o „być albo nie być Polski” oddał bez wahania i życie. Zginął od ukraińskiej kuli 7 marca 1919 r. pod Torczynem na Wołyniu (ówczesna Wschodnia Małopolska).

W bieżącym roku obchodziliśmy kolejną, 98. rocznicę bohaterskiej śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli. Tradycyjnie w tym dniu rzeszowscy strzelcy i orlęta składają swe pierwsze przyrzeczenie – zobowiązanie do patriotycznej formacji i służby najważniejszym dla serca Polskiego wartościom: BÓG – HONOR – OJCZYZNA. Takie jest też przesłanie i ponadczasowa wartość roty ich strzeleckich ślubowań.

 

Ceremonia na cmentarzu Pobitno

Wieczór poprzedzający rocznicę śmierci Pułkownika wypełniła honorowa warta, modlitwa i złożenie wiązanek kwiatów na grobie patrona spoczywającego na rzeszowskim cmentarzu Pobitno. Przemarsz kilkudziesięciu strzelców z pochodniami, z werblem i strzelecką trąbką wygrywającą nostalgiczną melodię „Śpij kolego w ciemnym grobie, niech się Polska przyśni Tobie” przywołały heroiczne czasy i oddały hołd najdzielniejszemu rzeszowskiemu strzelcowi, legioniście i oficerowi Wojska Polskiego.

 

Rzeszowskie uroczystości

W dniu 7 marca br. o godz. 12.00 wszyscy zgromadzeni w Rzeszowie strzelcy i orlęta wzięli udział w uroczystej Mszy świętej w kościele farnym pw. św. Wojciecha, której przewodniczył JE bp Jan Wątroba. Podczas mszy miało miejsce przeczenie „Orląt” Związku Strzeleckiego: SP14 w Rzeszowie, SP Sióstr Pijarek, w Rzeszowie, SP w Tyczynie, Parafii Wólka Podleśna, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelazówce k. Tarnowa.

Kolejna część obchodów to uroczysty apel przed pomnikiem Pułkownika Lisa-Kuli na Placu Farnym. Ponad czterysta dziewcząt i chłopców uroczyście złożyło swe pierwsze patriotyczne zobowiązanie wobec Ojczyzny. Towarzyszyli im starsi koledzy – w sumie blisko tysiąc mundurowej młodzieży. Byli to adepci wojskowego rzemiosła zarówno z Podkarpacia jak i z wielu miejsc w Polsce i polonijnej diaspory. Ślubowanie odbyło się na historyczny sztandar leżajskich strzelców z 1927 r., którego współfundatorem był Pierwszy Marszałek Polski Józef Piłsudski.

Wśród wyróżnionych strzelców, składających przyrzeczenie na sztandar byli:

  • Klaudia Zygmunt z Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku,
  • Gabriela Węglarz z XIV Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Technicznych w Rzeszowie,
  • Wojciech Borowiec z Liceum Ogólnokształcącego w Sędziszowie Małopolskim,
  • Klementyna Radecka z Brzeska,
  • Joanna Choma z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie,
  • Mateusz Betlej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie,
  • Martyna Wieczorek z Zespołu Szkół w Trzcinicy,
  • Tomasz Margański z Zespołu Szkół Technicznych w Kolbuszowej,
  • Dominik Krajewski z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach.

Rotę przyrzeczenia odczytał Leopold Kula bratanek patrona strzeleckich organizacji w asyście dowódców jednostek i dyrektorów szkół z klasami mundurowymi i oddziałami „Strzelca”.

Na zakończenie uroczystości odbyła się defilada strzeleckiej młodzieży wraz z kompanią reprezentacyjną 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa. Przemarszowi akompaniowała Orkiestra reprezentacyjna podhalańczyków. Dumnie prezentowały się pododdziały i poczty sztandarowe jednostek strzeleckich:  2017 Dębica, 2021 Rzeszów, 2027 Stalowa Wola, 2035 Leżajsk, 2043 Nowa Dęba, 2051 Sędziszów Małopolski, 2059 Brzesko, 2083 Dąbrowa Tarnowska, 2088 Sanok, 2090 Brzozów, 2091 Trzcinica, 2092 Tarnów, 2093 Mielec, 2096 Nisko oraz samodzielne plutony nowopowstałej jednostki z Torunia. Defilowały również jednostki z Krosna, Kolbuszowej, Tarnowa, Kołaczyc, Przeworska, Lubaczowa, Przemyśla, Paradyża, Piotrkowa Trybunalskiego, Ząbek, Wołomina, Krakowa, Warszawy oraz  z miasta Limeryck w Irlandii.

Video nadesłane przez jednego ze strzelców z JS2083 w Dąbrowie Tarnowskiej:

 

Szczególni goście uroczystości

Kliknij w obrazek aby pobrać przemówienie pana ministra Jana Józefa Kasprzyka skierowane do strzelców zrzeszonych w Związku Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan Jan Józef Kasprzyk, który podczas mszy poprowadził ceremonię orlęcego ślubowania, na Palcu Farnym zwrócił się do strzelców słowami przypominającymi bohaterską historię ich organizacji. Minister Kasprzyk przypomniał, że to właśnie strzelcy Józefa Piłsudskiego byli pierwocinami polskiego wojska, które latem 1914 r. wyszło z krakowskich Oleandrów i przekroczyło granicę Kongresówki. Rozpoczęli tym samym chlubną kartę walk o niepodległość i granice II Rzeczypospolitej. Wśród żołnierzy pierwszych formacji strzeleckich i legionowych był młody oficer z Rzeszowa Leopold Kula ps. Lis. To wielkie dziedzictwo jest dla współczesnych strzelców wyzwaniem i zobowiązaniem wobec Ojczyzny. Swoje przemówienie konkludował słowami: „Pamiętajcie że Polak to człowiek dumny, który klęka tylko przed Bogiem!”

Klikając TUTAJ można pobrać przemówienie Pana Ministra Jana Józefa Kasprzyka w całości lub poniżej aby odsłuchać wprost ze strony

 

 

Piotr Pilch Wicewojewoda Podkarpacki odczytał list Premiera RP Pani Beaty Szydło skierowany w dniu święta patrona do mundurowej młodzieży. Czytamy w nim:

„Ta uroczystość jest świętem wszystkich zjednoczonych wokół idei Związku Strzeleckiego <Strzelec> Józefa Piłsudskiego. Są nimi wychowanie w duchu patriotycznym oraz popularyzowanie tradycji czynu niepodległościowego i problematyki obronności Państwa. Na naszą wdzięczność i szacunek zasługują Ci, którzy w swym codziennym życiu kierują się Przyrzeczeniem Strzeleckim mówiącym, iż <<dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe będzie>>. W dniu Państwa święta za służbę Ojczyźnie, pielęgnowanie tradycji i kultywowanie historii o naszych bohaterach, dziękuję.
Członkom <Strzelca> nie trzeba przypominać, czym jest miłość do Polski. Jesteście i będziecie Państwo społecznym zapleczem polskiej armii. Przed Wami kolejne możliwości wniesienia wkładu w nasz system bezpieczeństwa, związane z tworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej. Wierze, że odegracie w nich ważną rolę. W Jednostkach Strzeleckich bowiem nie tylko podtrzymuje się pamięć o chlubnej historii oręża polskiego i o tych, którzy zapisali się na jego kartach, ale także wykuwana jest godna pochwały postawa służby Ojczyźnie Obywatelom”

W czasie uroczystego apelu miała miejsce nominacja na wyższy stopień oficerski łączniczki legendarnego dowódcy Inspektoratu ZWZ-AK Rzeszów Łukasza Cieplińskiego. Kapitan w stanie spoczynku Joanna Wierzbicka-Kopeć została awansowana do stopnia Majora Wojska Polskiego.

Na dorocznych strzeleckich obchodach nie mogło zabraknąć przedstawicieli Wojska Polskiego i służb mundurowych Rzeszowa na czele z Dowódcą 21. Brygady Strzelców Podhalańskich płk. dypl. Jarosławem Mokrzyckim. Wzięli w nich udział ponadto: Wojciech Buczak – Poseł na Sejm RP, Waldemar Zubek – Dyrektor Biura ds. Proobronnych MON, Stanisław Kruczek – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Jerzy Cypryś – Przewodniczący Województwa Podkarpackiego, Małgorzata Rauch – Podkarpacki Kurator Oświaty, Wiceprezydent Miasta Rzeszowa Stanisław Sieńko, Józef Jodłowski – Starosta Rzeszowski, Jan Skotnicki – Burmistrz Tyczyna, Paweł Baj – Burmistrz Głogowa Młp. oraz wiele delegacji samorządowych województwa podkarpackiego oraz z Bełchatowa, Brzeska i Tarnowa.

 chor. ZS Artur Szary

Zapraszamy do obejrzenia GALERII ZDJĘĆ  oraz materiału wideo:

 

 

Materiały dodatkowe:

TVP Rzeszów:

21 Brygada Strzelcow Podhalanskich

21 Brygada Strzelcow Podhalanskich

 

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

Nowiny 24

 

Gazeta Wyborcza

Galeria zdjęć nadesłana przez obecny na uroczystościach Oddział Reprezentacyjny Klas Mundurowych w Przeworsku