Strzelcy w programie „Było… nie minęło” Adama Sikorskiego
Stowarzyszenie „Wizna 1939” i strzelcy z JS 1939 im. kpt. Stanisława Brykalskiego wspólnie odkrywali tajemnice Garnizonu Ostrów Mazowiecka.
Pod koniec 2016 r. ekipa pasjonatów historii ze Stowarzyszenia „Wizna 1939”, wspólnie ze strzelcami z Wołomina zorganizowali wyprawę do Komorowa i Ostrowi Mazowieckiej. Celem były badania terenowe, ale także zapoznanie z historią legendarnej Szkoły Podchorążych Piechoty i stacjonującego przez II wojną światową w Garnizonie 18. pułku artylerii lekkiej.
Dawne koszary Szkoły Podchorążych Piechoty znajdują się obecnie także na terenie wojskowym. W Komorowie stacjonuje 22. Wojskowy Ośrodek Kartograficzny, którego dowódca umożliwił strzelcom i pasjonatom historii zwiedzanie Sali Tradycji i unikalnej na skalę Europy Alei Królów i Hetmanów. Jest to obok Alei Bohaterów Powstania Listopadowego, zespół pomników, który w latach 30. XX w. został wzniesiony w komorowskiej Alma Mater z inicjatywy ówczesnego komendanta płk. dypl. Ludwika Bociańskiego. „Wychowanie przez symbole”, jak powiedział Adam Sikorski w programie historycznym „Było… nie minęło. Kronika zwiadowców historii”. Twórca znanej audycji historycznej towarzyszył ekipie i uwieczniał jej zmagania.
Po wizycie w gościnnym Komorowie pasjonaci udali się na teren nieistniejącego dziś 18. pułku artylerii lekkiej w Ostrowi Maz. Tam dokonano sensacyjnych odkryć, które wymagają szerszej interpretacji, ale także dają przyczynek do dalszych badań terenowych, w których z całą pewnością będą uczestniczyć strzelcy z Wołomina.
Jednostka Strzelecka 1939 z Wołomina nosi imię kpt. Stanisława Brykalskiego, legendarnego dowódcy artylerii odcinka „Wizna”. Strzelcy od kilku już lat uczestniczą w badaniach terenowych prowadzonych przez Stowarzyszenie „Wizna 1939”, które podpisało porozumienia ze Związkiem Strzeleckim „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.
Więcej można dowiedzieć się z programu Adama Sikorskiego, który dostępny jest na TVP VOD: https://vod.tvp.pl/28507175/20170123-2006