Szkolenie spadochronowe

W dniach 27.09.2016 do 02.10.2016r. grupa 16 strzelców z IV kompanii przy Zespole Szkół Technicznych w Rzeszowie wraz ze swoim do dowódcą mł. insp. ZS Barbarą Gajewską w ramach podwyższania swoich umiejętności i kwalifikacji wojskowych wzięła udział w szkoleniu spadochronowym STATIC LINE. Tego  rodzaju skoki wykonuje się z wysokości 1200 – 1500 m nad terenem lotniska. Jest to bezpieczna forma wykonywania samodzielnych skoków spadochronowych gdyż, po oddzieleniu się od pokładu samolotu lina desantowa natychmiast otwiera spadochron. Szkolenie prowadzone było przez bardzo doświadczonych instruktorów, a także byłych żołnierzy jednostek powietrznodesantowych. Czterodniowy cykl zajęć teoretycznych z zakresu prawa lotniczego, bezpieczeństwa skoków, ogólnej wiedzy o spadochronach, a także teorii skoków i zachowania się w sytuacjach awaryjnych prowadził instruktor AFF Static Line tandem pilot – Paweł Panas. Zajęcia te zakończyły się dość trudnym egzaminem, gdzie trzeba było wykazać się między innymi w 100 % znajomością zachowania się w sytuacjach awaryjnych.

Po zakończonym egzaminie przyszła wreszcie pora na szkolenie praktyczne na lotnisku w Laszkach. W sobotę 1.10.2016r. od wczesnych godzin porannych ćwiczyliśmy na podwieszeniu sytuacje awaryjne oraz sposób oddania skoku z samolotu, a następnie prawidłowego lądowania. Tu także trzeba było się wykazać zdobytą wiedzą i w sposób praktyczny zademonstrować różne warianty zachowania się sytuacjach awaryjnych, czyli przejść pozytywnie ćwiczenia dopuszczające do skoku. Nasi strzelcy ambitnie wykonali to zadanie i w ustalonej kolejności każdy wykonał swój indywidualny skok. Na koniec szkolenia cała grupa przeszła „chrzest bojowy”- czyli blanszowanie, tj. „ gratulację i klas w pupę” od wszystkich instruktorów.

Emocji i wrażeń nie było końca, wiec następnego dnia (2.10.2016r) oddaliśmy kolejny skok. W ten sposób rozpoczęła się nasza „podniebna przygoda”, a raczej specjalistyczne szkolenie – które będziemy kontynuowali. Organizatorem szkolenia był Aeroklub Ziemi Jarosławskiej SKYDIVE CLUB, a ćwiczyli z nami instruktorzy:

  • Paweł Panas – instruktor AFF Static Line tandem pilot ,
  • Tomasz Cierech – instruktor Static Line tandem pilot,
  • Jerzy Noga tandem pilot,
  • Paweł Dobek – mechanik spadochronowy,
  • Jerzy Zuliński – szef układalni

Zapraszamy do PEŁNEJ GALERII