10 Strzałów Ku Chwale Ojczyzny na terenie powiatu Jarosław reaktywowane

Około 100. chętnych wzięło udział w „10 strzałach ku chwale Ojczyzny” o Puchar Starosty Jarosławskiego. To wydarzenie, które cieszyło się bardzo dużą popularnością w okresie międzywojennym, a w powiecie jarosławskim zostało reaktywowane w tym roku dzięki staraniom Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz 34 batalionu lekkiej piechoty z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Strzelano 9 czerwca na strzelnicy powiatowej w Maleniskach, a wydarzenie było poświęcone – podobnie, jak polowa Msza Św., która obyła się tego samego dnia w lesie kidałowickim – pamięci jarosławskich żołnierzy AK, zamordowanych przez Niemców w czerwcu 1944 roku.

„10 strzałów ku chwale Ojczyzny” o Puchar Starosty Jarosławskiego miało wymiar nie tylko patriotyczny, ale także charytatywny. W czasie wydarzenia zbierane pieniądze na rehabilitację Seweryna Garczewskiego, syna polskiego żołnierza.

– Wszyscy chętni mieli do wyboru broń krótką, czyli pistolet Glock17 oraz długą w postaci karabinka AR15, karabinu AKM oraz karabinu snajperskiego Remington M700 – opowiada Miłosz Elgass ze „Strzelca”. – 10 strzałów było wartości 40 złotowej cegiełki, która trafi na rehabilitację Seweryna.

– Tak, jak to było mówione wcześniej, chcemy, żeby było to  wydarzenie cykliczne, towarzyszącym świętom narodowym – mówi starosta jarosławski Tadeusz Chrzan, o którego puchar toczyły się zawody. – To ważne, ze względu na patriotyczne idee towarzyszące Związkowi Strzeleckiemu „Strzelec” Józefa Piłsudskiego i Wojskom Obrony Terytorialnej, reprezentowanym w tym przypadku przez 3PBOT, a konkretnie 34 batalion lekkiej piechoty.  

Strzelaniu na strzelnicy towarzyszył także piknik. Były m.in. atrakcje dla dzieci i wojskowe jedzenie. Organizatorami byli Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego, 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej (34 batalion lekkiej piechoty), Powiat Jarosławski, Gmina Pawłosiów a partnerem MCS – Małopolskie Centrum Strzelectwa.

Źródło oraz galeria zdjęć: http://starostwo.jaroslaw.pl/

Więcej zdjęć na stronie JS2021 Rzeszów