O Strzelcu

Związek Strzelecki należy do organizacji proobronnych i społeczno-wychowawczych. Odegrał ogromnie ważną rolę w przygotowaniach do odzyskania Niepodległości jeszcze przed Wielką Wojną 1914-18, potem w Legionach i Polskiej Organizacji Wojskowej. Lata 1939-89 ze zrozumiałych względów stanowią przerwę w jego działalności. Przełom 1989 r. przyniósł Związkowi odrodzenie. Powstało kilka ogólnopolskich organizacji strzeleckich, nawiązujących do tradycji lat 1910-1918, jak i II Rzeczypospolitej.
Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego powstał w 2013 roku. Tworzące go dziś Jednostki Strzeleckie należały do różnych Związków. Wewnętrzne dyskusje o przyjęciu strategii działań Organizacji i będący ich skutkiem brak porozumienia, spowodowały, że utworzyliśmy swoje stowarzyszenie, które przyjęło nazwę Związek Strzelecki „Strzelec” Józefa Piłsudskiego.

Nasz Związek jest organizacją ogólnopolską, zarejestrowaną w KRS, pod numerem 0000483809.

Struktura:
Komenda Główna z siedzibą w Rzeszowie – Komendant insp. ZS Marek MATUŁA,
Dowódca Płd.-Wsch. Okręgu – insp. ZS Marek Strączek.
Jednostka Strzelecka jest podstawową jednostką organizacyjną Związku. Związek posiada jednostki w: Przemyślu, Rzeszowie, Kolbuszowej, Dębicy, Ropczycach, Wielopolu Skrz., Stalowej Woli, Lubaczowie, Leżajsku, Strzyżowie, Tyczynie, Boguchwale, Bratkowicach, Jasionce, Sokołowie Młp., Nowej Dębie, Sędziszowie Młp., Brzozowie, Trzcinicy, Zaklikowie, Mielcu.
Ze względów historycznych, choć pewnie nie tylko, Podkarpacie to bezsprzecznie najsilniejszy obszar strzelecki w Polsce.
Spoza województwa należą do nas także jednostki w: Bełchatowie, Piotrkowie Tryb., Paradyżu, Brzesku, Warszawie i Tarnowie. Od 2014 r. mamy także samodzielny pluton strzelecki we Lwowie, formalnie należący do Jednostki w Rzeszowie. Do naszego Związku należy obecnie 1400 strzelców oraz 120 „Orląt” (dzieci do 15 roku życia).

Obszary działań Związku:

1. Przygotowanie do pracy w służbach mundurowych.
Nasz strzelec otrzymuje podstawową wiedzę z zakresu wojskowości (teoria+praktyka), a także rozwija swoją sprawność fizyczną. To musztra, poznanie budowy broni, strzelanie, sporty walki, kravmaga, Haller, udzielanie pierwszej pomocy. Celem podstawowym jest przygotowanie przeszkolonego i przyzwyczajonego do działań wojskowych (indywidualnych i zespołowych), przy tym pozytywnie zmotywowanego oraz przekonanego, strzelca.

2. Wychowanie ku Polsce.
Patriotyzm nierozerwalnie łączy się z pojęciem Ojczyzna. Żeby Ojczyznę kochać i czuć z Nią więź, trzeba ją znać, wiedzieć skąd pochodzi, jaka jest dziś i co działo się z Nią i w Niej – wczoraj. My o tym nieustannie przypominamy. Mamy bowiem prawo być dumni z dokonań, ale i obowiązek kontynuowania prac naszych Przodków, obowiązek dostrzegania tego, co niedoskonałe i warte zmiany. Nie jest to duma dla samej dumy, ale duma popychająca do Czynu. Poprzednie pokolenia robiły to także i dla nas, my tylko spłacamy ten dług. Integralną częścią Polskości jest katolicyzm. Krzyż, ten zwykły i Krzyż Strzelecki – najwyższa odznaka honorowa Związku, stapiają się z pamięcią i szacunkiem, stanowiąc tym samym trwały element krajobrazu Polskości.

3. Umocowanie społeczne.
My nie działamy w próżni, sami dla siebie. Uważamy i rzeczywiście jesteśmy częścią społeczeństwa Rzeczypospolitej. Przekonujemy i chyba z powodzeniem, że „Strzelec” jest potrzebny, ba, wręcz niezbędny dla Polski, ale przede wszystkim dla lokalnej społeczności. Budujemy wokół związku i strzelców przyjazną atmosferę. Stąd współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego, szkołami (w tej chwili ok 50), administracją państwową i służbami mundurowymi.

Już dziś widzimy sukces naszej działalności, stanowimy najliczniejszą w Polsce organizację strzelecką, zbudowaną wokół tych trzech obszarów. Wybraliśmy słuszną drogę i pragniemy być przykładem dla całego Kraju.

Rzeszów, dnia 16.01.2015 r.