Gość honorowy uroczystości 102. Rocznicy Śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli oraz uroczystego przyrzeczenia strzeleckiego – Marszałek Sejmu RP Pani Elżbieta Witek.

W ramach Obchodów 102. Rocznicy Śmierci płk. Leopolda Lisa-Kuli w dniu 8 marca 2021 r. na Placu Farnym w Rzeszowie, przed Pomnikiem Bohatera odbyło się uroczyste przyrzeczenie młodzieży strzeleckiej. Gościem honorowym uroczystości była Marszałek Sejmu RP Pani Elżbieta Witek.
________________________________________
Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele Farnym, której przewodniczył Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej J.E. ks. bp Jan Wątroba. Eucharystię koncelebrowali m.in. kapelani Związku Strzeleckiego Strzelec. Na Placu Farnym przed pomnikiem płk Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie odbyła się druga cześć obchodów rocznicowych. Dowódca Garnizonu Rzeszów złożył Marszałek Sejmu RP Elżbiecie Witek meldunek.
Pani Marszałek dokonała przeglądu strzeleckich pododdziałów oraz przywitała się ze strzelcami.
Gości przywitał Komendant ZS „Strzelec” JP
st. insp. ZS Pan Marek Matuła. Swoją obecnością zaszczycił nas m.in.
-dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich Pan gen. bryg. Dariusz Lewandowski,
-dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej Pan płk Dariusz Słota,
-szef WSzW w Rzeszowie Pan płk Mariusz Stopa,
-dowódca 34 WOG Pan ppłk Jacek Biruś, -Wojewoda Podkarpacki Pani Ewa Leniart, -Marszałek Województwa Podkarpackiego Pan Władysław Ortyl.
Następnie strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2021 im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie w liczbie 48 złożyło przyrzeczenie strzeleckie. Rotę przyrzeczenie odczytał Pan minister Jan Józef Kasprzyk Szef Urzędu Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Po przyrzeczeniu
JE ks. bp Jan Wątroba Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej udzielił błogosławieństwa.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, przemawiając do Strzelców i Orląt powiedziała, że są oni kontynuatorami najpiękniejszych strzeleckich tradycji. Nawiązała również do życiorysu pułkownika Leopolda Lisa Kuli, mówiąc że w ciągu swojego młodego życia spełnił swoje największe marzenie. Pragnął służyć Ojczyźnie, walczyć o nią i jak trzeba będzie zginać dla niej – i tak się stało.
Pani marszałek przypomniała, że Leopold Lis Kula potrafił zjednywać sobie ludzi, a służbę Ojczyźnie rozumiał nie tylko jako walkę militarną czego dowodem jest zdanie przez niego matury na przepustce z wojennych działań.
Z kolei szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Pan minister Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że kiedy Leopold Lis Kula wyruszał w kierunku Kielc i dalej w głąb Królestwa, aby walczyć o odzyskanie niepodległości, wielu wątpiło, czy ta misja ma jakikolwiek sens.
Jak dodał Jan Józef Kasprzyk podobnie jak wówczas, również 30 lat temu, kiedy w Rzeszowie reaktywowano Związek Strzelecki, wielu patrzyło z politowaniem na społeczników nawiązujących do pięknych tradycji.
A jednak dzięki grupie szaleńców takich jak w czasach Lisa Kuli doszło do tego, że teraz nikt w Polsce nie wątpi, że takie organizacje są w Polsce potrzebne.
Następnie po zakończeniu ceremonii złożenia wieńców i wiązanek kwiatów przed pomnikiem Bohatera oraz odegraniu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, Strzelcy udali się na spotkanie z Panią Marszałek.