Konferencja podsumowująca pomoc na rzecz Ukrainy

Na zaproszenie prezesa Fundacji Cor Ignis Jakuba Czerwińskiego (Irytujący Historyk) uczestniczyliśmy w międzynarodowej konferencji mającej na celu podsumowanie dotychczasowej pomocy humanitarnej i działań na rzecz Ukrainy. Razem z przedstawicielami władz Ukrainy rozmawialiśmy o przyszłych przedsięwzięciach oraz wzmacnianiu relacji polsko-ukraińskich.
Pomoc jaka dotychczas została udzielona szacowana jest na miliony złotych, setki ton wyposażenia taktycznego, leków, żywności, mundurów i odzieży, agregatów, dronów, kilkadziesiąt aut (w tym karetek i wozów opancerzonych). Ważnym aspektem była również praca w punktach pomocowych, rejestracyjnych oraz codzienne wsparcie obywateli Ukrainy. Nasi Strzelcy byli również na linii frontu oraz szkolili ukraińskich obywateli. Jesteśmy dumni, że jesteśmy częścią tego wielkiego przedsięwzięcia.
Działania te zostały zauważone przez władze ukraińskie, które postanowiły wręczyć odznaczenia i wyróżnienia członkom naszego Związku. Jak dotąd żadna instytucja i organizacja nie została tak licznie wyróżniona. W imieniu administracji ukraińskiej wręczyły je Panie Irena Czebelyuk i Lina Galan.
Biały Krzyż „Honor et Gloria”, który nadawany jest cudzoziemcom aktywnie pomagającym Ukrainie podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej jako ochotnicy, politycy, ratownicy, biznesmeni, filantropi i specjaliści, otrzymali:
bryg. ZS Marek Matuła – KG
insp. ZS Miłosz Elgass – KG
mł. insp. ZS Jakub Czerwiński – SzKG
mł. insp. ZS Marcin Tubielewicz – Jednostka Strzelecka 2027 w Stalowej Woli
mł. insp. ZS Aleksandra Lis – Jednostka Strzelecka 2017 im. Tadeusza Münnicha w Dębicy
st. chor. ZS Joanna Choma – KG
st. sierż. ZS Fryderyk Manunza – Samodzielny Pluton „Francesco Nullo”
sierż. ZS Filip Zieliński – Rezerwa Strzelecka
sek. ZS Damian Wieczorek – Rezerwa Strzelecka
Ponadto dyplomami okolicznościowymi od władz ukraińskich zostało uhonorowanych blisko 500 naszych Strzelców, którzy poświęcając nie tylko swój czas, bezinteresownie niosą pomoc naszym sąsiadom i wspierają ich w walce o wolność. Wszystkim Wam należą się wielkie słowa uznania i ogromne podziękowania!
Konferencja i uroczystość wręczenia odznaczeń i wyróżnień odbyła się w siedzibie Starostwa w Piotrkowie Trybunalskim. Wierzymy, że dalsza pomoc Ukrainie i współdziałanie na rzecz bezpieczeństwa i wolności przyczynią się do budowania relacji polsko-ukraińskich i lepszej przyszłości.
W komentarzu prezentujemy link do filmu od Irytujący Historyk, w którym zobrazowanie jest nasze wsparcie dla Ukrainy.